پاورپوینت پمپ ها 35 اسلاید

پاورپوینت پمپ ها 35 اسلاید

مقاله آماده در مورد انواع پمپ ها

بخشی از متن پاورپوینت پمپ ها Pumps
به طور کلی پمپ به دستگاهی گفته می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی می گیرد. و به سیالی که از آن عبور می کند می دهد. در نتیجه انرژی سیال بعد از خروج از پمپ افزایش می یابد. از این وسیله برای انتقال سیال به یک ارتفاع معین و یا حرکت سیال در مدارهای مختلف هیدرولیکی . و سیستم های لوله کشی و به طور کلی انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود.

در انتخاب نوع پمپ و طراحی آن، مشخصات هیدرولیک سیستم، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی سیال نظیر گرانروی،. وزن مخصوص، درجه حرارت، خورندگی و همچنین وجود اجسام ناخالص . و گازهای همراه با سیال و سرانجام مقدار حجم عبوری سیال از پمپ در واحد زمان، مد نظر قرار می گیرد.

متدوال ترین نحوه تقسیم بندی پمپ ها بر مبنای نحوه انتقال انرژی به سیال است. در این روش پمپ ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

پمپ های دینامیکی (Dynamic Pumps):

پمپ هایی که انتقال انرژی از آن ها به سیال به طور دائمی انجام می شود را پمپ های دینامیکی می گویند. پمپ های گریز از مرکز از انواع پمپ های دینامیکی می باشند.

پمپ های دینامیکی

پمپ های جابه جایی Displacement Pumps:

پمپ هایی که انتقال انرژی از آن ها به سیال به صورت متناوب صورت می گیرد را پمپ های جابه جایی می نامند. پمپ های پیستونی (رفت و برگشتی) از انواع پمپ های جابه جایی هستند.

پمپ های گریز از مرکز Centrifugal Pumps

متداول ترین نوع پمپ ها در صنعت نوع گریز از مرکز است. زیرا
پمپ های گریز از مرکز در بین انواع پمپ ها به علت شکل ساده ساختمانی،. نسبت پایین حجم به توان مصرفی و تنوع فراوان موارد مصرف در مقایسه با سایر پمپ ها از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند.

پمپ های گریز از مرکز

هر پمپ گریز از مرکز دارای بخش های زیر می باشند:

  1. لوله ورودی یا قسمت مکش Suction
  2. لوله خروجی یا قسمت رانش Discharge
  3. پوسته لوله Shell
  4. چرخ یا پروانه پمپ Impeller

تقسیم بندی پمپ های گریز از مرکز

متداول ترین روش تقسیم بندی از دیدگاه طراحی و عملی، تقسیم بندی براساس مسیر حرکت سیال در پروانه است. از این نظر پمپ های گریز از مرکز به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

  1. پمپ های گریز از مرکز با جریان شعاعی Radial Flow
  2. پمپ های گریز از مرکز با جریان محوری Axial Flow
  3. پمپ های گریز از مرکز با جریان مختلط Mixed Flow

در نوع اول، سیال موازی محور وارد پروانه پمپ و عمود بر آن از پروانه خارج می شود. از این پمپ ها برای ایجاد فشارهای بالا در دبی های کم استفاده می شود.

در نوع دوم، سیال موازی با محور وارد پروانه شده و موازی با آن نیز خارج می شود. از این پمپ برای تولید دبی های زیاد و ارتفاع های کم (ارتفاعی که پمپ به سیال می دهد) استفاده می شود.

در نوع سوم، سیال موازی محور وارد پروانه و به طور مایل نسبت به محور از پروانه خارج می شود. از این پمپ ها برای فشار ها و دبی های متوسط استفاده می شود.

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 35

فرمت فایل: پاورپوینت