پاورپوینت سعدالسلطنه (گرمابه رضوی)

پاورپوینت سعدالسلطنه (گرمابه رضوی)

سعدالسلطنه (گرمابه رضوی) در شهر قزوین قرار دارد و جزء جاذبه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود. این مکان به عنوان یکی از نمونه‌های برجسته معماری قزوین و میراث فرهنگی این منطقه شناخته می‌شود و با بافت تاریخی و زیبای خود گردشگران را جذب می‌کند.

تاریخ مکانی بنای سعدالسلطنه

درباره مکان بنای سعدالسلطنه دو تفسیر وجود دارد. برخی اعتقاد دارند که سعدالسلطنه در مکانی که اکنون ساختمان سعدالسلطنه واقع است، خانه‌های مسکونی وجود داشته و او این خانه‌ها را از مالکانش خریده و پس از تخریب آنها، ساختمانی به نام سعدالسلطنه را در مکان آنها ایجاد کرده است.

گروه دیگر باور دارند که مکان بنای سعدالسلطنه در چهار چوب خیابان‌های امام خمینی، پیغمبریه و کوچه پنجه علی باغ واقع شده است. این مکان قبلاً محل احداث کاخ‌های باشکوه توسط شاه طهماسب اول و جانشین او بوده است. پس از انقراض دودمان صفوی، این کاخ‌ها و قصور تدریجاً ویران شده و اراضی آن به وضعیت خاکروبه ای درآمده است. در نهایت، سعدالسلطنه در زمان خرید زمین به کلکوارچی‌ها فروخته و پس از صاف کردن زمین، ساختمان سعدالسلطنه را در آنجا ایجاد کرده و به نام سعادت‌آباد شناخته شده است.

مجموعه سعد السلطنه

بزرگ‌ترین کاروانسرای سقف‌ پوشیده و مرکز تجاری داخلی در ایران، به مساحتی بیش از ۶/۲ هکتار توسط باقرخان سعدالسلطنه، فرماندار قزوین، در دوران حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار ایجاد شد. این کاروانسرا از تعدادی حجره در داخل حیاط‌ ها با ایوانچه‌های زیبا تشکیل شده که نمایانگر دقت و زیبایی طراحی می‌باشند. محورهای شرقی-غربی و شمالی-جنوبی بازار از این حجره‌ها عبور می‌کنند. محورهای عمود بر هم در چهار سوق کاروانسرا تلاقی می‌یابند و معماری مکتب قزوین را در فضاهای تجاری به شکلی بسیار زیبا و دوام‌آور نشان می‌دهند. گنبدهای بزرگ در فوقانی این چهار سوق قرار دارند و دارای کاربندی زیبا و شگفت‌انگیزی هستند. ورودی‌های متعدد و بلند، حیاط‌های گسترده، بارانداز و شترخانه بزرگ با بیش از صد ستون آجری، گرمابه، هشتی‌های با شکوه و حجره‌هایی با تزئینات آجرتراش و کاشی در دوران‌های طولانی و پهناهای گسترده را تزیین کرده‌اند و این مجموعه را به شکوه و زیبایی بی‌پایان پیوند داده‌اند.

فهرست مطالب
فصل اول
بخش اول
مطالعات
فصل اول
بخش دوم
بررسی های معماری در بنا
فصل دوم
بخش اول
آسیب شناسی
فصل دوم
بخش دوم
آسیب ها
علت آسیب
درمان آسیب
منابع

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 75

فرمت فایل: پاورپوینت