گزارش دوره کارآموزی جزئیات اجرائی

گزارش دوره کارآموزی جزئیات اجرائی

گزارش کارآموزی جزئیات اجرایی مهندسی عمران

متره و برآورد
یعنی محاسبه تمامی قسمتهای ساختمانی اعم از : آجر کاری ، شفته ریزی ، بتن ریزی ، کاشی کاری ، کف سازی ، عاتیکاری – اجرای سقف ، اجرای اندود سفید کاری و غیره… که مشخص می شود به چه اندازه مصالح نیاز است تا این ساختمان با مشخصاتخواسته شدن بنا شود.

طراحی:
رسم نقشه ، دتایلها . طرخهای اجرائی که در دست اقدام است ، رسم کلیه پلانها ، دادن طرح جهت برسی ، رسم برش و نماها و غیره…

نظارت :
نظارت بر نحو: اجرای تمامی مراحل ساختمانی و بازدید از حین اجراء تمامی مراحل ساختمانی که در دست اجراء است. که اگر خطا یا اشتباهی در کار باشد توسط مهندس تذکر داده شود و صحیح آن اجراء شود.

محاسبه :
محاسبه ستونها و تیرهایی که برای پوشش سقف به کار می رود . محاسبه میلگردهای پی و همچنین محاسبه زیر بنای ( قدیم و جدید) ساختمان.

نقشه برداری

مشخص کردن اظلاع زمین مورد نظر و پیاده کردن نقشه توسط دوربین نقشه برداری و مشخص نقشه بردار. دوربینهای که در نقشه برداری به کار می رود عبارتند از:
دوربین = نیوو
دوربین تنودولیت

پیاده کردن نقشه

هر ساختمانی که در آن منطقه احداث می گردد با رعایت بر و کف تعیین شده که از طریق شهرداری منطقه اعلام می گردد بایستی بنا شود.
قبل از پیاده کردن نقشه ، باید عملیات تسطیح و پاکسازی محل ساختمان را انجام دهیم این عملیات شامل تخریب بناهای موجود و غیر قابل استفاده ، ریشهکنی بوته ها و درختان، تمیز کردن نخاله ها و سنگ و کلوخ است. تخریب ساختمانها کاری تخصصی است و باید توسط افرادی که در این کار مهارت دارند انجام شود .

ریشه کنی درختان را می توان توسط ابزار های دستی یا مکانیکی انجام داد. بریدن درختان را باید به افراد ماهر واگذار کرد. محل احداث ساختمان باید کاملاً از چمن و دیگر نباتات پاکسازی شود این عمل در واقع برای گیاهان زنده و نباتات باشد. در نتیجه خاک سطحی سست شده و به آسانی فشرده می شود که این خاک برای ساختمان سازی مناسب نیست.

پس این خاک باید با ماشین آلات خاکبرداری یا با وسایل دستی مانند بیل و فرغون برداشته و به محل مناسبی حمل شود. در ضمن چنانچه سطح زمین ناصاف باشد باید با گردرویابا وسایل دستی تسطیح و خاکهای اضافی به محل دیگری برده شود.

منظور از پیاده کردن نقشه ، مشخص کردن گوشه ها و محور ها و اطلاع طرح بر روی زمین است که به وسیله متر کشی یا دوربین های نقشه برداری تعیین می شود و سپس میخ کوبی و رنگریزی می شود.

به بیان ساده تر پیاده کردن نقشه بر روی زمین مرحله ای بین طرح و شروع عملیات ساختمانی است.
سطح بنای ساختمان یاسطح سطحی که کلیه خطوط نراز به کمک آن ترسیم نموده و از روی آن ارتفاع کفها دیوارها و سقفها را تعیین می کنیم.

گود برداری

در کلیه ساختمانهایی که تمام یا قسمتی از ساختمان پایین تر از سطح طبیعی زمین احداث شود باید گود برداری انجام شود. گاهی ممکن است عمق گودبرداری به چندین متر برسد.
گودبرداری ممکن است با وسایل مانند : بیل مکانیکی و یا لودر و در صورت محدودیت زمین یا عدم در دسترسی به ماشین آلات از وسایل دستی مانند: بیل و کلنگ و فرغون و در عمق زیاد یا در منطقه وسیع مثل پارکینگهای زیر زمین ، انبار های بزرگ زیر زمینی و غیره … با کمک سایر ماشین آلات ساختمانی انجام می شود.

گودبرداری به دوصورت محدود و نامحدود صورت می گیرد:
نامحدود: زمینهای نسبتاً وسیعی است که اطراف آن هیچ گونه ساختمانی نباشد برای گودبرداری این گونه زمینها از ماشین آلاتی نظیر: بیل مکانیکی برای کندن زمین و همچنین خاکهای حاصله از گودبرداری را با کامیون حمل و به محلهای مشخص شده دیگری تخلیه می کنند.

گزارش نهایی کارآموزی رشته عمران

کارآموزی عمران

محدود: منظور زمین نسبتاً کوچکی است که اطراف آن ساخته شده باشد و اگر این گودبرداری ( برای زیرزمین یاپارکینگ) پایین تر از سطح زمین همسایه باشد برای جلوگیری از فشار ساختمان مجاور و نسشت احتمالی و نهایتاً تخریب آنها باید گودبرداری توسط ماشین آلات با کمال دقت و رعایت مسائل ایمنی انجام می گیرد. زیرا لرزش ناشی از کندن خاک و جابجا شدن ماشین آلات می تواند به ساختمان مجاور آسیب برساند و به طوری که ساختمان نشست کرده و دیوارها و سقف آنها ترکها ایجاد می شود که خود نشانه فروریختن ساختمان خواهد شد.

برای جلوگیری از این عوارض باید عمل گودبرداری را به فاصله ای متناسب از دیوار مجاور انجام داد که بستگی به عمق زمین و فشار وارده دارد و همچنین همزمان با عملیات خاکبرداری باید دیوارهای ساختمانی با ثمعبندی چوبی و یا فلزی مهار شود.
چنانچه عمق گودبرداری بیش از ۱۰ متر باشد برای جلوگیری از ریزش خاکهای بدنه گودبرداری و مهار کردن آن باید اقدام به ثمع کوبی کرد.

طریقه براورد خاکبرداری

فهرست مطالب :
متره و برآورد :
طراحی :
نظارت :
محاسبه :
نقشه برداری :
پیاده کردن نقشه
گود برداری
طریقه براورد خاکبرداری.
اجرای پی شفته آهکی
کف سازی در زیر زمین
اجرای عایقهای رطوبتی در کف.
اجرای کرسی چینی
اجرای قالب بندی و آرماتور گزاری فونداسیون
پی کنی
پی کنی در زمین های دج
پی سازی
بازدید از شناژ.
پی سنگی و نحوه اجرای آن .
نحوه اجرای پیهای سنگی :
قیر و گونی دیوار زیر زمین
اجرای دیوار سازی.
نحوه اجرای دیوارهای آجری .
بازدید از سقف کاری (آجر کاری )
اجرای دیوارهای جدا کننده.
نحوه اجراء :
اجرای کلاف (شناژ )زیر سقف.
اجرای کلاف بتنی :
اجرای طاق ضربی
باز دید از اجرای سقف تیر آهن
اجرای نعل درگاه
اجرای کاشی کاری
بازدید از سقف بتنی تیر چه بلوک و اجرای آن
شیب بندی بام
اجرای پوشش کف (موزائیک).
اجرای سرامیک کف.
نحوه اجرای سرامیک ( سرامیک کاری) :
اجرای قرنیز و ازاره در ساختمان
اجرای سقف کاذب
امتیازات این نوع نوع سقفها : (قطعات پیش ساخته گچی)

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 36

فرمت فایل: WORD