پاورپوینت مسجد جامع ساوه

پاورپوینت مسجد جامع ساوه

پاورپوینت مسجد جامع ساوه ، در قسمت شمالی مسجد فعلی، در گوشه شبستان شمالی، یک مناره به ارتفاع تقریبی 14 متر واقع شده است. این مناره به طور کامل از مصالح اجری ساخته شده و در سه جهت جنوبی، شرقی و غربی، تزیینات اجری و کتیبه‌ های اجری دارد. از طریق بررسی باستان‌ شناسانه، می‌توان تصور کرد که این مناره به صورت منطقی و معقول با مسجد مرتبط بوده و در ارتباطی مستقیم با معماری و تاریخ مسجد قرار داشته است.

کتیبه های دور منار

در قسمت پایین منار جمله «لا نبی بعد محمد» سه بار به خط کوفی
بنائی با اجر نوشته شده است.
درزیر حاشیه دو کتیبه ای وجود داشته که به خط ثلث بوده است.
روی این کتیبه احتمالا نام سازنده منار را نوشته بوده اند مکه در حال حاضر فقط کلمه«بسعی» روی منار باقی مانده است.برروی حاشیه دوم منار کتیبه ای به خط کوفی وبا اجر که روی ان جملات زیر نوشته شده است وجود دارد: بسم الله الرحمن الرحیم…  {غیاث الدنیا والدین ابی شجاع محمد ابن ملکشاه سنه اربع وخمسائه تاریخ روی منار 504 هجری را نشان می دهد.

تزیینات گچی گنبد و دیواره مسجد

قدیمی ترین اثر باقی مانده از تزیین گچ در گنبدخانه تزیینی است که در پایین دیواره ورودی سمت چپ مشاهده می گردد که احتمالا
مربوط به گنبد خانه قرن پنجم است. این تزیین سطوح دیواره داخلی وپایه های گنبد را می پوشانده ودارای نقش گل وبوته ونقوش هندسی تکراری است.

تزیینات اجری مناره مسجد جامع ساوه

اگر چه اجر در شالوده وجسم بنا های تاریخی به کار می رفته اما هنرمندان واستاد کاران سعی کرده اند از این عنصر در تزیینات این ابینه نیز استفاده کنند اجرای طرحهای متنوع در نما سازی بنا ها ساخت مقرنس های اجری  در ایوان ورودی  بسیاری از اثار به جا مانده حکایت از کاربرد وسیع ان در بنا های تاریخی دارد که پرداختن به شیوه های مختلف ان نیاز به مجالی جدادارد.

نمایی از ایوان و گنبد خانه مسجد جامع ساوه

مهمترین تغییر وتحولات معماری و سا ختمانی در ایوان جنوبی مشاهده می شود. این ایوان نیز ابتدا با حذف تعدادی از شبستان های جنوبی اولیه  مسجد در جهت قبله به وجود امده است.

تزیینات زیر سقف گنبد خانه

گنبد خانه با تناسبات معماری قرینه سازی وگوشه سازی زیبا به ارتفاع حدود 17متر بنا گردیده است. تزیینات کاشی کاری زیر گنبد وبرگرداندن ان در پوشش خارجی زیبایی جلوه خاصی به این بنا بخشیده است.

بخشی از فضای داخلی شبستان

در جبهه شرقی مسجد نیز تعدادی شبستان با طاق های بلند وجود داردودارای طاق نمای  محرابی شکل می باشد در این جبهه نیز تغییر وتحولاتی بسیار صورت گرفته است.

محراب داخل گنبد خانه

داخل محراب وبرروی ردیف اول نوشته ها ایه 254 سوره بقره (ایه الکرسی) به خط ثلث گچبری شده که قسمتی از ان از بین رفته است. در ردیف بعدی ایه 238 سوره بقره به خط ثلث گچبری شده است. بالای کتیبه مذکور ودر هشت لوزی شکل کلمه (علی)هشت بار به خط کوفی تکرار شده است

فهرست مطالب پاورپوینت مسجد جامع ساوه

مناره مسجد جامع
کتیبه های دور منار
تزیینات های مناره مسجد جامع ساوه
نمای عمومی مسجد
تزیینات زیر سقف گنبد خانه

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 20

فرمت فایل: پاورپوینت