پاورپوینت تحلیل معماری میدان نقش جهان اصفهان

پاورپوینت تحلیل معماری میدان نقش جهان اصفهان

پاورپوینت آماده مقاله تحلیل معماری میدان نقش جهان اصفهان شامل تحلیل معماری میدان و بناهای آن، از جمله مسجد امام اصفهان یا مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و کاخ عالی قاپومی باشد. این تحقیق بصورت پاورپوینت در 40 اسلاید طراحی شده است. برای دروس مرتبط با معماری مناسب می باشد.

میدان نقش جهان (میدان امام) میدان مرکزی شهر اصفهان است که در مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان نقش جهان یکی از سه مکان ارزشمند فرهنگی کشور است که در کنار تخت جمشید و چغازنبیل در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است .بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شاهکار های معماری عصر صفوی می باشند .به همین دلیل ابتدا ویژگی های معماری عصر صفوی را بررسی می کنیم.

میدان نقش جهان اصفهان

معماری عصر صفویه
در سبک‌ معماری‌ صفوی‌ اصل‌ بزرگی‌ مقیاس‌ ساختمان‌ ها که‌ در معماری‌ عهد تیموری‌ رواج‌ داشت‌ تداوم‌ یافت‌; این‌ ویژگی‌ بخصوص‌ در بنای‌ مسجد امام‌ اصفهان‌ و حرم‌ مقدس‌ امام‌ رضا(ع‌) در مشهد به‌ خوبی‌ مشهود است‌.

از دیگر ویژگی‌ های‌ معماری‌ این‌ عصر عدم‌ توجه‌ به‌ تزئینات‌ خارجی‌ ساختمان‌هاست‌. بسیاری‌ از بناهای این‌ دوره‌ از جهت‌ نمای‌ خارجی‌ با خشت‌های‌ کاشی‌ منقوش‌ به‌ رنگ‌های‌ نسبتا کدر پوشیده‌ شده‌اند.بیشتر ساختمان‌های‌ مشهور این‌ عهد نیز فقط در نمای‌ اصلی‌ تزئین‌ گشته‌اند و سایر ابعاد این‌ ساختمان‌ها فاقد تزئینات ‌ است‌.

هم‌ چنین در این شیوه همه ی گونه های تاق‌ها و گنبدها به کار برده شد. و در این دوره ایرانیان توانستند گنبد را روی پایه چهار گوش بسازند. در حالیکه رومی ها گنبد را روی پایه ی دایره می ساختند.

معماری عصر صفویه

فهرست مطالب اصلی:
معماری عصر صفویه
سایر ویژگی های معماری این عصر
میدان نقش جهان
کاخ عالی قاپو
مسجد امام (مسجد شاه یا جامع عباسی)
مسجد شیخ لطف الله

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 40

فرمت فایل: پاورپوینت