پاورپوینت آفرینش انسان از دیدگاه اسلام و غرب

پاورپوینت آفرینش انسان از دیدگاه اسلام و غرب

مقاله در مورد آفرینش انسان از دیدگاه اسلام و غرب

پاورپوینت آفرینش انسان از دیدگاه اسلام و غرب
چکیده مقاله آفرینش انسان از دیدگاه قرآن
چگونگی خلقت انسان در زمره مسائل دیرین و باستانی است. که شاید از زمان پیدایش انسان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. با نگاهی کوتاه به کتاب های آسمانی ادیانی چون یهود، مسیحیت و سلام، قدمت این بحث به خوبی نمایان می شود.

آفرینش انسان

آفرینش انسان در قرآن

هر دسته از ایات آفرینش، به یک جهت از خلقت انسان پرداخته‌ اند. به عنوان نمونه، برخی از ایات خلقت نخستین انسان؛ یعنی آفرینش آدم از خاک را بیان می‌کند.
بعضی دیگر از ایات، هر انسانی را از نطفه می‌داند. یعنی مبدأ آفرینش انسان را یک اعتبار از خاک و به اعتبار دیگر از نطفه می‌داند.

آفرینش انسان از منظر قرآن

پاورپوینت آفرینش انسان از دیدگاه اسلام

عوالم خلقت انسان

در این باره تعبیرات متعددی در قرآن بچشم می خورد که در ذیل بدان پرداخته می شود:

مراحل ششگانه تکامل جنین در رحم مادر

در آیه 12 و 13و 14 سوره‌ مؤمنون به مراحل ششگانه تکامل جنین در رحم مادر اشاره شده است. که عبارتند از:
مرحله نطفه و علقه و مضغه و گوشت و استخوان و مرحله نفخ روح ( دمیدن روح در کالبد).

البته در مراحل پنجگانه ‏ای که برای آفرینش انسان در آیه فوق ذکر شده همه جا تعبیر به خلق شده است. اما هنگامی که به آخرین مرحله می‏رسد تعبیر به “انشاء” می‏کند.
انشاء به معنی ایجاد کردن چیزی، توأم با تربیت آن است. این تعبیر نشان می‏دهد که مرحله اخیر، با مراحل قبل، کاملاً متفاوت است. مرحله‏ای است مهم که قرآن از آن سر بسته یاد کرده.

سپس ما به آن آفرینش تازه‏ای دادیم. و بلافاصله پشت سر آن،فَتَبارَکَ اللّهُ أَحْسَنُ الْخالِقینَ» می‏گوید.

این همان مرحله‏ ای است که جنین وارد مرحله حیات انسانی می‏شود. حس و حرکت پیدا می‏کند ، و به جنبش در می‏ آید که در روایات اسلامی از آن تعبیر به مرحله نفخ روح شده است.

هدف از خلقت انسان از دیدگاه اسلام

خلقت انسان

فلسفه آفرینش انسان از دیدگاه قرآن
قرآن مجید کتاب زندگى و نسخه‏تکامل و سعادت آدمى است؛(1) بنابراین به جا و ضرورى است. سؤال‏هاى اساسى زندگى از دیدگاه قرآن بررسى و جواب داده شود. یکى از سؤال‏ هاى مهمى که همواره براى انسان مطرح بوده و هست فلسفه آفرینش است. که یک سؤال ریشه ‏دار و اساسى است و بشر همواره مى‏خواسته بداند. براى چه آفریده شده است و هدف از زندگى چیست؟

وقتى به قرآن مجید مراجعه مى‏کنیم چند دسته از آیات پاسخ سؤال ما هستند که به طور کلى به سه دسته مى‏توانیم تقسیم نماییم.

عبادت‏

از جمله آیاتى که فلسفه انسان و جن را بیان مى‏کند آیه‏ کریمه ‏56 از سوره ‏ذاریات مى‏باشد. که مى‏فرماید: «وَ مَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الاِْنسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُون؛ جن و آدمى را نیافریدیم مگر براى عبادت و پرستش کردن». مقاله آفرینش انسان

این آیه‏ مبارکه به صراحت غرض از آفرینش را عبادت و پرستش حضرت حق جل و علا بیان مى‏کند. و عبادت را علت منحصر خلقت جن و انس ذکر مى‏کند. زیرا جمله در قالب استثناء بعد از نفى مى‏باشد. که این ساختار در ادبیات عربى مفید حصر است. و اختصاص را مى‏رساند؛ یعنى علت آفرینش جن و انس، فقط عبادت مى‏باشد.

عبادت چیست؟

«یعبدون» از ماده عبادت به معنى اطاعت است. در کتب لغت از جمله «قاموس» و «صحاح» عبادت به معناى طاعت معنا شده است. مصباح اللغه آن را به معنى خضوع و انقیاد گرفته است. (2) در کتاب شریف التحقیق فى کلمات القرآن المجید مى‏خوانیم: اصل در ماده‏آن، نهایت تذلل در قبال مولا همراه با اطاعت مى‏باشد.(3) بنابراین نتیجه مى‏گیریم معناى عبادت، اظهار خضوع و ذلّت همراه با فرمانبردارى است.

عبادت به عنوان فلسفه خلقت انسان براى تکامل و نزدیکى به خداى متعال که کمال مطلق است مى‏باشد؛ بنابراین عبادت راه و وسیله است. براى رسیدن به کمال نه اینکه هدف نهایى و غایه الغایات باشد بلکه هدف مقدّمى است. و چون راه نزدیک شدن به کمال مطلق فقط یکى است و آن همان خط مستقیم است. لذا فرمود فقط براى عبادت خلق کردم. (4) و در سوره «یس» فرمود صراط مستقیم عبادت خداست؛(5) راه فقط یکى است. و آن هم طریق عبادت و بندگى خداست.

چگونگی خلقت انسان

چگونگی خلقت انسان

فهرست مطالب
مقاله آفرینش انسان از دیدگاه قرآن
چگونگی خلقت انسان
آفرینش انسان در قرآن
عوالم خلقت انسان
مراحل هفتگانه زندگی انسان
سرچشمه حیات و زندگی انسان
دیدگاه متفکران غرب در زمینه خلقت انسان

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 72

فرمت فایل: پاورپوینت