گزارش کارآموزی در واحد ET پتروشیمی اراک تصفیه پسابهای صنعتی

گزارش کارآموزی در واحد ET پتروشیمی اراک تصفیه پسابهای صنعتی

مقدمه گزارش کارآموزی:
واحد تصفیه پسابهای صنعتی و دفع مواد زاید پتروشیمی اراک به منظور تصفیه پسابهای حاوی مواد آلی، معدنی، نمکها و همچنین سوزاندن مواد دورریز با COD بسیار بالا طراحی شده است و این واحد علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست با تصفیه پسابها، آب جبرانی برجهای خنک کننده، مجتمع را تأمین می نماید .

جنبه های زیست محیطی و پتانسیل خطر واحد ET و نحوه کنترل آنها به شرح زیر است :
انتشارات بخارات مواد آلی ناشی از مراحل تصفیه مقدماتی که از سطح حوضچه ها به بیرون پخش می شود با توجه به اینکه این حوضچه همگی روباز هستند هیچگونه کنترلی روی این گازها صورت نمی گیرد و تنها پرسنل در این محیط بایستی از وسایل حفاظتی از جمله ماسک استفاده نمایند .

انتشار میکروارگانیسم های ناشی از عملیات تصفیه بیولوژیکی که در این حالت حوضچه های بیولوژیکی بجز در محلهائی که هوازنها نصب شده سربسته می باشند و پرسنل در هنگام حضور در این مکان بایستی از ماسک استفاده نمایند . هیچگونه کنترلی روی میزان انتشار این میکروارگانیسم ها صورت نمی گیرد .

انتشار گرد و غبار ناشی از عملیات تخلیه و محلول سازی آهک و سوداش که در این حالت اپراتور مربوطه بایستی از تخلیه صحیح از بونکر به سیلوها نظارت داشته و فن های تخلیه گرد و غبار را در سرویس قرار داده و با سرویس آمدن فن ها و فیلتر سیلوها و اطمینان از سالم بودن آنها نسبت به بارگیری و محلول سازی اقدام نماید. پرسنل در هنگام بارگیری بایستی از ماسک استفاده نمایند .
بوی نامطبوع ناشی از آبگیری لجن که هیچگونه کنترلی روی آنها صورت نمی گیرد و تنها با نصف فن در بالای ساختمان نسبت به تخلیه گازها و هوای ساختمای اقدام می شود .

دفع ضایعات جامد ناشی از عملیات آبگیری لجنها که پس از بارگیری در کامیون به محلی که توسط خدمات و زیر نظر کمیته محیط زیست تعیین شده تخلیه می شود. برای بهبود عملیات آبگیری اپراتور مربوطه بایستی میزان فلوی لجن ارسالی به BELT FILTER را دقیقاً کنترل نموده و با تنظیم استروک پمپهای C.P.E (کاتیونیک پلی الکترولیت) نسبت به کیک سازی مناسب اقدام نماید .

فهرست مطالب:
فصل اول : آشنایی با مکان کار آموزی
پتروشیمی اراک در یک نگاه
فصل دوم:آشنایی کلی با واحد مربوطه و نحوه عملکرد
مقدمه
شرح دستور العمل
فصل سوم : مراحل تصفیه بیولوژیکی آبهای آلوده و نحوه کنترل آن
مراحل تصفیه بیولوژیکی آبهای آلوده
نحوه کنترل سیستم تصفیه بیولوژیکی
فصل چهارم : روش از بین بردن لجن حاصل از عملیات واحد های تصفیه و بازیافت آبهای آلوده
روش از بین بردن لجن اضافی سیستم بیولوژیکی
هضم لجن به طریقه میکرو ار گانیسم های هوازی
فصل پنجم : تصفیه آب به روش الکترودیالیز
الکترود ها
اصول الکترودیالیز
واحد های چند محفظه ای
فصل ششم : شفاف کردن آب
انعقاد ، لخته شدن ، ته نشین سازی
کلاریفایر
مراحل شفاف سازی
کمک منعقد کننده
فصل هفتم : فیلتراسیون
فیلتراسیون
نوع مواد به کار رفته
انواع فیلتر ها
کاربرد ، محدودیت ها
فصل هشتم : کلر زنی
کلر زنی
گند زدایی
فصل نهم : نرم نمودن آب بوسیله عمل ترسیب
دستگاه های مورد استفاده
رسوب زدایی به روش سرد
روش های داغ
روش های رسوبی

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 125

فرمت فایل: WORD