موتورهای شش زمانه آینده موتورهای احتراق داخلی

موتورهای شش زمانه آینده موتورهای احتراق داخلی

موتورهای شش زمانه با بهره گیری از دو محفظه احتراق مجزا در هر چرخه دو بار انبساط گاز دارند این امر باعث تولید گشتاور بیشتر ، بهبود کارایی و کاهش مصرف سوخت می شود.

مقدمه مقاله

عملیات سیکل های مختلف بیشتر موتورهای احتراق داخلی فعلی، دارای یک طرح رایج است به این صورت که انفجار در یک سیلندر پس از تراکم انجام می شود. نتیجه ان است که انبساط گاز مستقیما روی پیستون اثر گذاشته (کار انجام می دهد) و میل لنگ را ۱۸۰ درجه بچرخاند.

با توجه به طراحی فنی و مکانیکی، موتور شش زمانه همانند موتورهای احتراق داخلی می باشد. اگر چه سیکل ترمودینامیکی و یک سر سیلندر اصلاح شده همراه دو اتاق اضافی ان را به کلی متمایز می کند. یک محفظه ی احتراق و یک محفظه ی تراکم( گرمکن هوا) هر دو از سیلندر جدا هستند. احتراق درون سیلندر رخ نمی دهد اما در محفظه ی احتراق کمکی هم فوری روی پیستون اثر نمی گذارد و زمان ان از ۱۸۰ درجه ی چرخش میل لنگ، در زمان انفجار (کار) جدا می باشد.

محفظه ی احتراق به طور کلی توسط محفظه ی گرمکن احاطه شده است. با تبادل گرما از طریق دیواره های محفظه ی احتراق که با محفظه ی گرمکن در ارتباط است، فشار محفظه ی گرمکن افزایش می یابد و قدرت مکملی برای کار تولید می شود.

موتورهای شش زمانه

مزایای موتور شش زمانه

  • رسیدن به راندمان حرارتی % 50 (%30برای موتورهای احتراق داخلی فعلی)
  • کاهش مصرف سوخت با بیش از %40
  • کاهش الودگی حرارتی، صوتی، شیمیایی
  • دو کورس مفید کار در طی شش کورس
  • پاشش مستقیم و بهینه ی سوخت احتراق در هر سرعتی از خودرو
  • سوخت چند گانه

در خودروهای موتور شش زمانه شاهد کاهش چشمگیر مصرف سوخت و انتشار الودگی خواهیم بود.

مزایای موتور شش زمانه

طراحی و عملکرد

در سیکل شش زمانه، دو محفظه ی اضافی اجازه می دهند هشت فرایند که نتایج یک سیکل کامل است همزمان عمل کنند یعنی در یک لحظه دو فرایند همزمان رخ میدهد. دو سیکل چهار فرایندی برای هر کدام از سیکل ها،یک سیکل احتراق داخلی و یک سیکل احتراق خارجی. نمودار پیوستگی هشت فرایند را در سیکل شش زمانه نشان می دهد.

این مقاله ترجمه شده از یک مقاله انگلیسی می باشد.

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 22

فرمت فایل: WORD