تجاری سازی تکنولوژی راهکارها و استراتژی‌ های پیشرفته برای شرکت‌ های نوپا

تجاری سازی تکنولوژی راهکارها و استراتژی‌ های پیشرفته برای شرکت‌ های نوپا

تجاری سازی تکنولوژی برای شرکت‌ های نوپا می‌ تواند با راهکارها و استراتژی‌ های پیشرفته تسریع یابد. این شرکت‌ ها می‌توانند با همکاری با مراکز رشد و شبکه‌ های صنعتی، به جذب سرمایه‌ گذاران و حمایت مالی موثری دست یابند.

استفاده از تجربه‌ های شرکت‌ های موفق، توسعه محصولات نوآورانه، و استفاده از اطلاعات بازار و تحلیل رقبا نیز از راهکارهای کلیدی برای تجاری‌ سازی تکنولوژی برای شرکت‌های نوپا است. ایجاد استراتژی‌ های بازاریابی قوی و برنامه‌های مشتری‌ مدار و همچنین حفظ تمرکز بر رشد و نوآوری می‌تواند به این شرکت‌ها در رقابت با شرکت‌های بزرگ کمک کند و امکان توسعه تجاری تکنولوژی را فراهم سازد.

مقدمه

فناوری به عنوان پایه اصلی توسعه اقتصادی و اجتماعی در تمامی کشورها اهمیت بسیاری دارد. در کشورهای در حال توسعه، مسئله اصلی اغلب تبدیل کردن چرخ توسعه به سمت جلو و ایجاد رشد اقتصادی پایدار است. این کشورها با موانعی مانند عدم وجود سیاست‌های علم و فناوری مؤثر، سازمان‌های ناتوان و نه چندان کارآمد، نظام‌های تحقیق و توسعه ضعیف، مشکلات در تامین نیروی انسانی متخصص، عدم جریان سریع اطلاعات، و مشکلات توسعه علمی و فناوری مواجه هستند.

برای انتقال فناوری در داخل کشور، ارتقاء این زیرساخت‌های ضروری است. این انتقال می‌تواند از طریق انتقال فناوری از محیط‌های تحقیق و توسعه و آزمایشگاه‌ها به بخش صنعتی اتفاق بیفتد، یا از یک سازمان به دیگری در سطح کشور منتقل شود. ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی پروژه‌های تحقیقاتی امری بسیار حیاتی است. از جمله این زیرساخت‌ها، نظام ملی نوآوری با تأسیس و اجرای مراکز انتقال فناوری در دانشگاه‌ها و صنعت به عنوان یکی از عناصر کلیدی در تسهیل فرآیند انتقال فناوری و تجاری‌سازی آن به شمار می‌رود.

تعاریف

تجاری‌ سازی، به عنوان فرآیندی اساسی در حوزه فعالیت‌های اقتصادی، دارای تعاریف متعددی است. در یک مفهوم کلی، این عبارت به معنای معرفی یک محصول یا خدمت جدید به بازار با هدف بهبود سودآوری و تبدیل کردن یک ایده یا تکنولوژی به یک فعالیت تجاری است.

تجاری‌ سازی در واقعیت نه تنها به ارائه محصولات جدید در بازار مرتبط نمی‌شود، بلکه به توانایی ایجاد نوآوری در خود محصول و فرآیند تولید هم اشاره دارد. از این دیدگاه، تجاری‌سازی نقش کلیدی در تبدیل دانش و تکنولوژی به محصولات و خدمات اقتصادی موفق ایفا می‌کند، و این فرآیند از ایجاد ایده تا توسعه محصول و در نهایت عرضه آن به بازار و جذب مشتریان شامل مراحل مختلفی می‌شود.

تجاری سازی فناوری

تجاری‌سازی فناوری یک فرآیند چند مرحله‌ای است که در آن از ابتدای کشف تا نهایت تجاری‌سازی، یک زنجیره پیچیده از فعالیت‌ها و اقدامات باید انجام شود. این فرآیند شامل چهار مرحله اصلی از جمله کشف فناوری، توسعه آن، معرفی به بازار، و در نهایت تجاری‌سازی محصول یا خدمت فناورانه است. هر یک از این مراحل به طور دقیق‌تر شامل مراحل جزئی‌تری همچون تحقیق، خلاقیت، نوآوری، و مراحل دیگر می‌شوند.

باید توجه داشت که طی کردن این زنجیره پیچیده و رسیدن به مرحله عرضه نوآوری به بازار ممکن است مدت‌های زمانی بلندی را به طول بیانجامد و فقط تعداد کمی از نوآوری‌ها قادر به تجاری‌سازی کامل از ابتدا تا انتها هستند. این فرآیند به تدریج تعیین می‌کند کدام ایده‌ها و فناوری‌ها موفق به تجاری‌سازی و رسیدن به بازار خواهند شد.

مفاهیم تجاری سازی

تجاری‌سازی نوآوری به عنوان یک مفهوم کلان، به دنبال تبدیل یافتن نتایج پژوهشی و ابتکارات به محصولات یا خدمات کاربردی در بازار تجاری است. این فرآیند همواره به دنبال تحقق اهداف تجاری و اطمینان از پتانسیل موفقیت طرح‌های پیشنهادی است. در این راستا، نهادهای سرمایه‌گذار به طور عمده وارد این عرصه می‌شوند زمانی که از امکانات و قابلیت‌های موجود در طرح‌های پژوهشی اطمینان داشته باشند.

به علاوه، ارتباط محکم بین دانشگاه و جامعه به عنوان عنصر اساسی در تجاری‌سازی نوآوری تأثیرگذار است. تعریف مرز میان دانشگاه و جامعه و توسعه ارتباطات میان نهادهای هم‌جنس، نوع ارتباطات، و نیازهای اصلی تأثیرگذار بر روی میزان موفقیت در فرآیند تجاری‌سازی می‌باشد. این ارتباطات می‌توانند افراد و نهادها را در جهت بهبود تبادل دانش و نوآوری در میان دانشگاه و جامعه تشویق کنند و نقش مهمی در ایجاد محصولات و خدمات نوآورانه بازی کنند.

اهمیت تجاری سازی

 • تلفیق علم و اقتصاد
 • نزدیک بودن تجاری سازی  به انتقال تکنولوژی
 • بالا بردن قدرت رقابت
 • توسعه اقتصادی
 • بالا رفتن سطح طراحی و ساخت داخل
 • اشتغال زایی و ایجاد زمینه جدید فعالیت
 • تجاری سازی =، به بازار رساندن یک ایده یا نوآوری است
 • 50 کشور برتر جهان  دارای بیشترین سرمایه گذاری روی R&D
 • تعداد محققان و دانشمندان
 • ثبت اختراعات

از تجاری سازی ایده تا کار آفرینی نو آورانه

از تجاری‌سازی ایده تا کارآفرینی نوآورانه، دانش و توان تجاری‌سازی ایده‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. در واقع، توان تجاری‌سازی ایده‌ها و ایجاد کسب‌وکارهای نوآورانه بر پایه دانش، به عنوان یکی از ابزارهای کلیدی در تبدیل ایده‌ها به واقعیت اقتصادی، مورد تأکید قرار می‌گیرد. مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری نقش مهمی در افزایش توان تجاری‌سازی ایده‌ها و تربیت کارآفرینان نوآور ایفا می‌کنند.

این مراکز با تمرکز بر تقویت دانش و مهارت‌های محققان نوآور، از ارتقاء فعالیت‌های کارآفرینانه و تجاری‌سازی نوآوری‌ها حمایت می‌کنند. همچنین، نرخ کلی فعالیت‌های کارآفرینانه در جوامع مختلف تحت تأثیر ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی کشورها قرار دارد. این موارد معمولاً به افراد و شرایط محیطی که در آن فعالیت کارآفرینانه انجام می‌شود، پیچیدگی و تفاوت‌های مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

تعریف مرکز رشد

مرکز رشد یا انکوباتور به عنوان یکی از ابزارهای مهم رشد اقتصادی شناخته می‌شود که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با فراهم کردن امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه برای پیشرفت شرکت‌های نوپا و تازه تأسیس را فراهم می‌کند.

این مراکز امروزه به عنوان یکی از ابزارهای معتبر و پذیرفته شده برای تبدیل ابتکارات و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه در بازار و ترویج فعالیت‌های کارآفرینانه شناخته می‌شوند. در سراسر جهان بیش از ۳۰۰۰ انکوباتور و مرکز رشد فعالیت می‌کنند، اکثریت آنها در کشورهایی چون آمریکا و ژاپن واقع شده‌اند و نقش مهمی در ترویج نوآوری و کارآفرینی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کنند.

تاریخچه مراکز رشد

تأسیس اولین مرکز رشد جهان به سال ۱۹۵۹ میلادی در نیویورک بر می‌گردد.

اهداف مراکز رشد

اهداف عمده انکوباتورها را می‌توان چنین دسته بندی نمود:

 • الف – کمک به جذب بیشتر کارآموزان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار و ایجاد شغل.
 • ب – ایجاد واحدهای صنایع کوچک و متوسط فنی و تخصصی که بتوانند در بازار کار رقابت‌پذیر باشند.
 • ج – نوسازی، انتقال فناوری  و استفاده از اکتشافات علمی جدید.
 • د – افزایش بازدهی نیروی کار بالقوه و استفاده بهینه از این سرمایه عظیم ملی.

در کنار این اهداف، انکوباتورها اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کنند: رشد اقتصادی منطقه، تنوع اقتصاد و سرمایه‌گذاران، کمک به زنان، مهاجران یا اقلیت‌ها

چگونه تکنولوژی‌ های جدید را تجاری‌ سازی کنیم؟

برای تجاری‌ سازی تکنولوژی‌ های جدید، اقداماتی متنوع و استراتژی‌های دقیقی لازم است. ابتدا، لازم است تکنولوژی را به طور دقیق بررسی کرده و به تحلیل بازار و نیازهای مشتریان بپردازید. سپس، باید یک برنامه کسب و کار جامع تهیه کنید که شامل مواردی چون توانمندی‌های تولیدی، استراتژی بازاریابی، و مدل مالی باشد. برای جذب سرمایه‌ گذاران و حمایت مالی، می‌توانید به مراکز رشد و انکوباتورها مراجعه کنید یا به جستجوی منابع مالی خصوصی بپردازید.

همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیق و توسعه نیز می‌تواند در تجاری‌ سازی تکنولوژی‌ های جدید بسیار مفید باشد. از همه مهمتر، باید به رشد و تغییرات بازار توجه کرده و تازه‌ ترین تکنولوژی‌ ها و روندهای صنعتی را دنبال کرده تا به عنوان یک کارآفرین پویا و نوآورانه عمل کنید.

فهرست مطالب

مقدمه
تعاریف تجاری سازی
مفاهیم نظری تجاری سازی
اهمیت تجاری سازی
مراحل تجاری سازی
ایده های ایده آل تجاری سازی
چالش های تجاری سازی
موانع تسهیل تجاری سازی در ایران

مقاله تجاری سازی تکنولوژی راهکارها و استراتژی‌ های پیشرفته برای شرکت‌ های نوپا دارای 44 صفحه و به صورت پاورپوینت تدوین شده است.

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 44

فرمت فایل: پاورپوینت