دانلود مقاله فرستنده های FM وAM

دانلود مقاله فرستنده های FM وAM

دانلود مقاله فرستنده های FM و AM
پیشگفتار
مدارات رادیویی به خصوص فرستنده ها و گیرنده ها در الکترونیک جایگاه بالایی داشته و بخصوص در عصر پیشرفته ارتباطات از توجه خاصی برخوردار هستند. مگر می شود که یک فرستنده دارای برد چند کیلومتر را همین طور در کنار رادیو (گیرنده) قرار داد و هرجا با چرخاندن تریمرهایش صدا یا سوت قویتر شد، تنظیم کامل را به پایان رساند؟. یا حتی جالب تر از آن، دو نفر یکی در کنار فرستنده و یکی در کنار گیرنده در فاصله برد فرستنده قرار بگیرند و هر وقت فرستنده در بیشترین قدرت تنظیم شود فرد دیگری دست تکان دهد یا به نوعی علامت دهد!! تئوری فرستنده های FM می باشد، مطالبی ذکر خواهند شد که بدون اطلاع و دانستن آنها ممکن است پروژه ها بطور صحیح و مناسب طراحی و اجرا نشوند. به دلیل اهمیت ویژه آنتن که جزئی از ساختمان یک فرستنده است .

کلمات کلیدی:

سیستم FM و AM
مدارات رادیویی
مدولاسیون فرکانس و دامنه

مقدمه
مدولاسیون فرکانس چندین فایده و برتری نسبت به سیستم مدولاسیون دامنه دارد. یکی از مهمترین مزیت های آن این است که سیستم FM ایمنی بیشتری نسبت به تداخل و استاتیک دارد. پارازیتهای الکتریکی مختلف، مانند آنهایی که یا توسط رعد و برق آسمان به وجود می آیند و یا توسط سیستم جرقه زنی اتومبیل ها، یک سیگنال رادیویی با مدولاسیون دامنه تولید می کنند که توسط گیرنده های AM به عنوان نویز دریافت می شوند. اما یک گیرنده FM اگر خوب طراحی شده و برای دریافت یک سیگنال FM که به حد کافی قوی است تنظیم شود به چنین پارازیتهایی حساس نخواهد بود. همچنین نسبت سیگنال به نویز در یک سیستم FM خیلی بیشتر از AM می باشد. ایستگاههای انتشار امواج FM می توانند در باندهای فرکانسی خیلی بالا (VHF) عمل کنند که تداخل امواج AM در آنها اغلب بی تاثیر است. ایستگاههای رادیویی FM تجاری، دارای فرکانس تعیین شده بین ۸۸ تا ۱۰۸ مگاهرتز هستند و می توانند رنج فرکانس انتشار خود را افزایش دهند.

فهرست مطالب
پیشگفتار ۱
تئوری FM 6
مدولاسیون فاز Phase Modulation (PM) : 6
مدولاسیون فرکانس Frequency Modulation (PM) : 6
مطالب فنی مربوط به FM 9
ضریب یا شاخص مدولاسیون (Modulation index) 10
نسبت انحراف (Deviation Ratio) 10
مقاومت (Resistor) 11
خازن (Capacitor) 12
سلف (Conductor) 14
سلف ساخته شده توسط شخص ۱۵
ترانزیستور NPN 17
میکروفون (Microphone) 19
ضریب کیفیت Q : (Quality factor) 26
محدود کننده صوتی (Audio Limiter) 31
اسیلاتور یا نوسانساز (Oscillator) 33
مدولاتور (Modulator) 34
چند برابر کننده های فرکانس (Frequency Multipliers) 37
تفکیک کننده (Separator) یا آمپلیفایر میانی (Buffr Amplifier) 39
آمپلیفایر قدرت (Power Amplifier) 41
تضعیف (تلفات) (Attenuation) 53
بالون (Balun) 53
کابل کواکسیال (Coaxial Cable) 53
پلاریزاسیون آنتن (Antenna Polarization) 54

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 54

فرمت فایل: WORD