تحقیق در مورد طبیعت ایران

تحقیق در مورد طبیعت ایران

طبیعت ایران
تنوع جغرافیایی، تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایرانیان با همه فراز و نشیب‌های تاریخی خود، به قدری در طبیعت، شهرهای قدیمی، آثار باستانی و بناهای تاریخی نمود دارد که ایران را از نظر جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و توریستی در ردیف ممتازترین کشورهای جهان در آورده است.
ایران آمیزه‌ای از میراث‌های فرهنگی باشکوه و طبیعت زیباست که پیشینه‌ای به قدمت آغاز تاریخ تمدن و فرهنگ انسان دارد. آثار تاریخی بازمانده از دوره‌های مختلف زندگی انسان در فلات ایران در کنار چشم‌اندازهای طبیعی متنوع کرانه‌ای، کوهستانی، بیابانی و کویری همراه و هماهنگ با بناهای تاریخی و میراث‌های مذهبی و فرهنگی،

مجموعه‌ای از انگیزه‌های گوناگون برای دیدار از ایران فراهم می‌سازد.
آمارها نشان می‌دهند که طی سال‌های گذشته مجموع اندک گردشگران وارد شده به ایران کمی بیش از ‌٢ درصد اکوتوریست بوده‌اند. این در حالیست که امروزه طبیعت‌ گردی به یکی از ارکان اصلی گردشگری تبدیل شده و روز به روز بر طرفداران اکوتوریسم در جهان افزوده می‌شود.
آمارها نشان می‌دهند که طی سال‌های گذشته مجموع اندک گردشگران وارد شده به ایران تنها ‌‌٢‎/‌‌٢درصد اکوتوریست بوده‌اند. این در حالیست که امروزه طبیعت‌گردی به یکی از ارکان اصلی گردشگری تبدیل شده و روز به روز بر طرفداران اکوتوریسم در جهان افزوده می‌شود.
در سال‌های اخیر روند رشد سالانه توریسم در کلیه رشته‌ها ‌‌۴ درصد بوده است، در صورتیکه در شاخه‌ی توریسم بر پایه‌ی طبیعت یا طبیعت‌گردی این رقم به ‌‌١٠ تا ‌‌٣٠ درصد رسیده است. اما کارشناسان عنوان می‌کنند که ملاحظات اجتماعی – فرهنگی در ایران اجازه‌ی رشد گردشگری تفریحی یکی از شاخه‌های در آمدزایی این صنعت را نداده و اکوتوریسم ایران در مدار بسته‌ گیر کرده است. مداری بسته‌ای که اگر تمهیدات لازم برای رفع آن به وجود نیاید، ایران همین معدود اکوتوریست‌های موجود را نیز به کشورهای همسایه تقدیم خواهد کرد!
اهمیت توسعه اکوتوریسم زمانی نمایان می‌شود که بدانیم متوسط سفر ‌‌۵٠ درصد اکوتوریست‌هاى جهان بین ‌‌٨ تا ‌‌١۴ روز است و براساس آمارها هر اکوتوریست به طور متوسط بین ‌‌١٠٠٠ تا ‌‌١۵٠٠ دلار درآمد ارزى به ارمغان مى‌آورد. اگر این آمار با آمار و حجم بالای توانمندی‌های اکوتوریستی ایران سنجیده شود، آنگاه پی می‌بریم که ایران قادر است تا چه مقدار ارز از طریق توسعه اکوتوریسم عاید کشور کند.

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 12

فرمت فایل: WORD