دانلود مقاله انرژی درمانی

دانلود مقاله انرژی درمانی

انرژی درمانی اعتقاد به شفا توسط لمس در فرهنگها, تمدنها و مذاهب شرقی بویژه مذهب تشیع و بوسیله بزرگان و اولیاء دینی, ریشه های دیرینه دارد. لمس اولین حسی است که در جنین انسانی(در حدود هشت هفتگی) ایجاد می شود, تکامل یافته ترین حس در بدو تولد و تنها حسی است که به بیش از یک محرک واکنش نشان می دهد. اهمیت لمس در حفظ سلامتی تا جایی است که شیوع اپیدمی ماراسموس در اردوگاههای کودکان در طی جنگ جهانی دوم که در برخی از پرورشگاهها بدون هیچگونه علت تغذیه‌ای و عفونی تا ۱۰۰% مرگ و میر ایجاد کرده بود، به محرومیت لمسی نسبت داده شد و مشخص گردید که در محرومیت از لمس جذب مواد غذایی صورت نمی گیرد.
لمس چیزی بیش از دستورزی سیستماتیک بافت نرم و تحریک پایانه های عصبی است. در حقیقت یک فاکتور انسانی نیز در آن دخالت دارد. کریجر معتقد است برای آنکه لمس کاملا مفید و شفا دهنده واقع شود، درمانگر بایستی به مددجوی خود «توجه محض » Genuine concern و «قصد کمک » Intent to help داشته باشد.به نظر می رسد که عمل « توجه» نقشی در درمان ایفا می کند. بنابراین تفکر، دولورس کریجر پروفسور پرستاری از دانشگاه نیویورک در دهه ۱۹۷۰ فرم سازماندهی شده ای از لمس را با نام «لمس درمانی »,یا «لمس با نیت » Touch with intent و یا «لمس مغناطیسی » Magnetic touch با الگو گرفتن از روش قدیمی “دست گذاشتن” Laying on of hands در طب سنتی چین و بر اساس مدل پنداشتی راجرز تدوین نمود.
مدل راجرز Rogers Conceptual Model ترکیبی است از تئوری حوزه کوانتومی فیزیک و تئوری سیستم های عمومی برتالنفی و بر کلیت وجود انسان به عنوان یک سیستم انرژتیک باز, که به صورت دائم و دو جانبه با محیط خود در حال تعامل است, تأکید می کند. وی معتقد است که انسان در یک حوزه انرژی قرار دارد و فراتر از یک جسم فیزیکی محض می باشد.

انرژی درمانی و متافیزیک

حوزه انرژی انسان
حوزه انرژی Energy Field اطراف بدن انسان یا بیوفیلد Biofield در فرهنگهای مختلف به نامهای متفاوتی از قبیل پرانا Prana , کای Chi, اورا Aura, انرژی بیوپلاسمی و بیوپلاسما Bioplasma , شناخته شده است. این حوزه حاصل مجموعه تشعشعات بدن و برآیند تاثیرات کلیه شارژهای الکتریکی منبعث از متابولیسم و فعالیتهای شیمیایی مداوم بدن می باشند و با تکنیک های خاص آزمایشگاهی می تواند اندازگیری, عکسبرداری و حتی با تمرین و ممارست لمس شود.

تاریخچه انرژی درمانی

تاریخچه انرژی درمانی
تاریخچه استفاده از انرژی در درمان بیماریها در کنده کاری های باستانی, سنت ها و نوشتجات قدیمی بویژه فرهنگ شرقی به ۴۰۰۰ سال پیش بر می گردد. بقراط از بیوفیلد به عنوان “نیرویی که از دستهای بسیاری از مردم جریان پیدا میکند” نام برده است. در اواخر قرن هیجدهم مسمر Mesmer F. پزشک اتریشی که تحت تاثیر طب مغناطیسی قرار گرفته بود, دریافت که آهنربا مسئول واقعی درمان نیست بلکه با تشبیه بدن انسان به یک آهنربای بزرگ از بیوفیلد به عنوان مغناطیس جانوری یا انرژی هوشمند Subtle energy نام برد که بایستی جهت ایجاد بهبودی در بدن کنترل و یا رها گردد. وی متوجه نوعی پدیده جاذبه و دافعه در اطراف بدن شبیه حس ایجاد شده در زمان کار با آهنربا گردید?و با اعتقاد به تشعشع مغناطیس جانوری از طریق دستها, دست انسان را به تنهایی برای ایجاد تاثیر کافی دانسته, استفاده از آهنربا را به کلی رد کرد.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 9

فرمت فایل: WORD