پرسشنامه اختلال اضطراب جدایی در کودکان

پرسشنامه اختلال اضطراب جدایی در کودکان

پرسشنامه استاندارد اختلال اضطراب جدایی در کودکان

پرسشنامه اختلال اضطراب جدایی در کودکان دارای 15 سوال بوده و هدف آن سنجش میزان اضطراب جدایی در کودکان می باشد. شیوه نمره گذاری آن بر اساس طیف لیکرت 5 گزینه ای بوده. که در جدول زیر گزینه ها و نیز امتیاز مربوط به هر گزینه ارائه گردیده است.

گزینه

خیلی کم

کم

گاهگاهی

زیاد

خیلی زیاد

امتیاز

1

2

3

4

5

برای بدست آوردن امتیاز کلی پرسشنامه اختلال اضطراب جدایی در کودکان، مجموع امتیازات تک تک سوالات را با هم محاسبه نمائید. این امتیاز دامنه ای از 15 تا 75 را خواهد داشت.

برای تفسیر امتیاز بدست آمده بر اساس جدول زیر عمل نمائید.

امتیاز

تفسیر

کمتر از 25

اضطراب جدایی کم

50-26

اضطراب جدایی متوسط

51 با بالا

اضطراب جدایی بالا

روایی و پایایی پرسشنامه

به منظور بدست آوردن روایی می توان از نظر کارشناسان و اساتید مربوطه (سه تن از اساتید) استفاده نمود. برای محاسبه پایایی پرسشنامه می توان قبل از اجرای پژوهش آن را بر روی یک گروه 20 تا 30 نفری اجرا نمود. و با استفاده از آزمون آلفای کرونباخ آن را محاسبه نمود.

اضطراب یا اختلال اضطرابی یک بیماری روانی شایع است، به‌ طوری‌ که بیشتر زنان و میان‌ سالان و افراد سالمند با آن مواجه هستند.
اختلالات اضطرابی، گروهی از اختلالات روانی هستند که دارای نشانه‌ هایی از اضطراب و ترساند. اضطراب ناشی از نگرانی در مورد آینده است و ترس واکنشی به رویداد کنونی. احساس اختلال اضطرابی می‌تواند دارای نشانه‌های فیزیکی همچون تپش قلب و لرز باشد. چندین اختلال اضطراب وجود دارد، از جمله اختلال اضطراب منتشر، هراس‌های ویژه،. اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال اضطراب جدایی، هراس از مکان‌های باز، اختلال ترس و سکوت انتخابی. اختلال با آن‌چه منجر به علائم می‌شود متفاوت است. افراد اغلب بیش از یک اختلال اضطراب دارند.

تصور می‌شود علت اختلالات اضطرابی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. عوامل خطر شامل سابقه کودک آزاری، سابقه خانوادگی اختلالات روانی و فقر است. اختلالات اضطرابی اغلب با سایر اختلالات روانی، به ویژه اختلال افسردگی اساسی، اختلال شخصیت و اختلال در مصرف مواد رخ می‌دهد. برای تشخیص علائم معمولاً حداقل 6 ماه باید وجود داشته باشد، بیشتر از آنچه انتظار می‌رود برای وضعیت باشد و عملکرد را کاهش دهد. سایر مشکلاتی که ممکن است منجر به علائم مشابه شود، پرکاری تیروئید است. بیماری قلبی؛ مصرف کافئین، الکل یا حشیش؛ و حذف برخی از داروهای خاص.

مشخصات پرسشنامه اختلال اضطراب جدایی در کودکان

هدف: سنجش میزان اضطراب جدایی در کودکان
روایی و پایایی: دارد
تعداد سوال: 15
شیوه نمره گذاری: دارد
تفسیر نتایج: دارد
نوع فایل: ورد آفیس word
تعداد صفحات : 3
منبع: دارد

پرسشنامه کاملا استاندارد است

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 3

فرمت فایل: WORD