گزارش کارآموزی جوشکاری

گزارش کارآموزی جوشکاری

جوشکاری

مقدمه گزارش کارآموزی جوشکاری
از ابتدای خلقت بشر مساله اتصال و به هم بستن و ضرورت دستیابی به شیوه های آسانتر برای ایجاد اتصالات مطرح بوده است .

ایجاد اتصال در شکلهای پیشین خود از به هم بستن شاخه های درختان و تکه های چوب و دوختن تکه های پوست حیوانات برای مصارف گوناگون آغاز شد و متناسب با تکامل نیاز های انسان ،هنر اتصال و به هم پیوستن اجسام نیز رو به تکامل نهاد .

پیدایش فلزات و آلیاژ های فلزی وتلاش مستمر در یافتن راههای اتصال آنها به هم موجب ابداع روشهای مختلف اتصال شد که اتصال پیچ و مهره ای ، اتصالات پرچی و اتصالات جوشکاری شده از آن جمله اند .

در دنیای امروزه ، صنعت جوشکاری از نظر وسعت کار و تنوع بالاترین مرتبه را در علم اتصال و بریدن و جدا سازی قطعات فلزی و سایر مواد صنعتی دار است و طراحان و مهندسان خطوط تولید مصنوعات فلزی با بهرگیری از فرایند های مختلف و متنوع جوشکاری به بالاترین سرعت و کیفیت دست یافته اند .

در عین حال ، وزن سبک مصنوعات و صرف هزینه هرچه کمتر ، از دیگر دستاوردهای آنان بوده است .

تاریخچه جوشکاری

جوشكاري كوره اي يا آهنگري و جوشكاري با شعله ، نخستين روش هاي شناخته شده جوشكاري به شمار مي روند .
مصريها ، يوناني ها و روس ها براي جوشكاري و لحیم کاری فلزات قيمتي يا زود ذوب از نوعي مشعل ابتدايي استفاده مي كردند كه در آنها الكل يا مايع مشابه به عنوان سوخت به كار مي رفته است .

تاریخچه جوشکاری

از قرن نوزدهم كه كار اختراعات و اكتشافات رونق گرفت ، نوآوري و خلاقيت در ميدان تكنولوژي جوشكاري نيز ظهور كرد و روشهاي مختلف جوشكاري يكي پس از ديگري ابداع گرديد .

جوشکاری با قوس الکتریکی و استفاده از خاصيت حرارتي جريان برق در امر اتصالات فلزي ، با وجود اينكه چندين دهه قبل شناخته شده بود ، كاربردي نداشت .

سرانجام مردي روسي به نام (برنادوس) اين پديده را كشف كرد و در سال 1887 توانست جوشكاري با قوس الكتريكي و الكترود زغالي را اختراع كرد . در سال 1891 يك امريكايي به نام (كوفين) توانست به جاي الكترود زغالي از الكترود فلزي استفاده كند و اين روش به نام خود به ثبت برساند .

در آن زمان، جوشكاري با الکترود لخت فلزي بسيار دشوار بود زيرا قوس بين الكترود فلزي و قطعه كار بي ثبات بود و كنترل انتقال قطره مذاب از الكترود به قطعه بسختي انجام مي گرفت .

گزارش کارورزی جوشکاری

کارورزی جوشکاری

كشف الكترود روپوش دار به وسيله يك مخترع سوئدي به نام اسكار كيليرگ در سال 1905 باعث ثبات قوس و بهبود کیفیت جوش شد .

پژوهشهاي مختلف براي افزايش مرغوبيت و كيفيت اين روش ادامه يافت و همچنان ادمه دارد . جوشكاري با قوس الكتريكي و الكترود روپوش دار در رديف جوشكاريهاي ذوبي است كه امروزه به طور گسترده در صنايع مختلف به كار گرفته مي شود .

در زمان حاضر ، جوشكاري قوس دستي (SMAW) يكي از متداولترين روشهاي جوشكاري است كه به طور گسترده در صنايع فلزي ايران كاربرد دارد و به عنوان پديده اي ارزشمند در امر توليد و تعمير در كارخانه ها و كارگاههاي مختلف صنعتي ايفاي نقش مي نمايد.

به دليل وابستگي اين فن به علوم و فنون و گستردگي دامنه علمي آن متخصصان و كارشناسان ورزيده همواره در حال پژوهش هستند و دستاورد هاي خود را به صورت استانداردهاي جوشكاري انتشار مي دهند .

در عمليات اجرائي نيز كاردانان با تجربه همكاري دارند و با تلاش و پشتوانه غني علمي چرخهاي عظيم و پيچيده صنعت را به طور اصولي و اقتصادي به حركت در مي آورند .

تعریف جوشکاری

تاكنون تعاريف زيادي براي جوشكاري بيان شده است ، ولي بطور كلي حذف فاصله و ايجاد جاذبه مولكولي يا كريستالي بين قطعات گوناگون را جوشكاري گويند.

تعریف جوشکاری

براي تحقق اين امر روششهاي زيادي به ذهن مي رسد كه اكثرا عملي شده است و نتايج كارائي آنها در ارتباط با وسايل و تجهيزات مورد لزوم به لحاظ سادگي و پيچيدگي مورد مطالعه قرار گرفته است .

عمليات جوشكاري كه امروزه در صنايع به كار گرفته ميشوندعبارتند از :

  1. جوشكاري فشاري
  2. جوشكاري ذوبي

هر كدام تقسيم بنديهاي گوناگون و گسترده اي دارد كه تاكنون بيش از 85 روش در جوشكاري و برشكاري ابداع شده است و اجرا مي شود بعضي از روشها نيز منسوج شده ، جاي خود را به روشهاي نوين جوشكاري داده اند .

جوشکاری فشاری

تعريف : جوشكاري فشاري فرآيندي كه در آن لبه هاي مورد اتصال ، تحت فشار ، و با استفاده از حرارت يا بدون آن در هم ادغام مي شوند و قطعات به هم اتصال مي يابند .

جوشکاری فشاری

جوشكاري آهنگري يا پتكه اي ، جوشكاري مقاومتي ، جوشکاری اصطکاکی ، جوشكاري مافوق صوت (اولتراسونيك) و جوشكاري سرد از آن جمله اند .

جوشكاري آهنگري

يكي از فرايند هاي قديمي جوشكاري است و روش كار چنين است كه قطعات مورد جوشكاري را در كوره اي تا مرحله خميري شدن گرم مي كنند . سپس آنها را از كوره خارج و اكسيد ها را از سطح مورد اتصال پاك مي كنند .

جوشکاری آهنگری

آنگاه آنها را رويهم روي سندان قرار مي دهند و ضربات پتك دستي يا برقي ميكوبند تا دو قطعه در هم ادغام شوند و جوش بخورند .

جوشکاری مقاومتی

جوشكاري مقاومتي يكي از روشهاي جوشكاري فشاري است كه در شاخه هاي مختلف صنعت خصوصاً در صنايعي كه با ورقها و مفتول فلزي سر و كار دارند كاربرد فراوان دارد . در اين روش سطوح اتصال با اعمال حرارت و فشار بهم جوش مي خورند .

فلزات به دليل داشتن مقاومت الكتريكي ، دراثر عبور جريان برق از آنها ، گرم مي شوند و به حالت خميري و حتي به دماي ذوب مي رسند . حرارت حاصل در اين روش با مجذور شدت جريان و مقاومت در زمان عبور جريان رابطه مستقيم دارد .

جوشکاری مقاومتی

شدت زمان عبوري و زمان از طريق دستگاه قابل كنترل و تنظيم است ، اما مقاومت الكتريكي به عوامل مختلف از جمله جنس و ضخامت قطعات كار ، اندازه سطح الكترود ها ، چگونگي سطح تماس و فشار اعمال شده به كار مربوط مي شود .

جوشكاري مقاومتي در صنعت به صورتهاي گوناگون مورد استفاده است كه مهمترين و متداولترين آنها به ترتيب زير است :

  1. جوش نقطه اي يا نقطه جوش
  2. جوش قرقره اي يا درز جوش
  3. جوش واژگون يا سر به سر
  4. فلاش جوش يا جوش جرقه اي

جوشکاری ذوبی

تعريف : جوشكاري ذوبي روشي است كه در آن لبه هاي مورد اتصال پس از ذوب شدن به كمك فلز پر كننده يا بدون آن در هم آميخته و منجمد ميگردند به اين ترتيب قطعات به يكديگر متصل مي شوند .

جوشکاری ذوبی

براي ذوب كردن لبه هاي مورد اتصال از انرژيهاي مختلف استفاده مي شود : انرژي شميايي : جوشكاري با شعله گاز ، جوشكاري ترميت

انرژي الكتريكي : جوشكاري با قوس الكتريكي
انرژي نوراني : جوشكاري با اشعه ليزر

در جوشكاري با قوس الكتريكي حرارت لازم براي ذوب لبه هاي مورد اتصال و مفتول پر كننده درز از طريق ايجاد و برقراري قوس الكتريكي بين الكترود و فلز مورد جوشكاري تامين مي شود .

قوس الکتریکی و چگونگی تشکیل آن

جوشکاری قوس الکتریکی

فهرست مطالب
مقدمه
تاریخچه :
تعریف جوشکاری
جوشکاری فشاری
جوشکاری آهنگری
جوشکاری مقاومتی
جوشکاری ذوبی
قوس الکتریکی و چگونگی تشکیل آن
روشهای مختلف ایجاد قوس الکتریکی
جریان الکتریسیته مناسب در روش (SMAW)
شدت جریان در جوشکاری
اختلاف پتانسیل در جوشکاری
محدوده شدت جریان جوشکاری باقوس الکتریکی
ولتاژ مدار باز و ولتاژ قوس الکتریکی
محدوده ولتاژ در جوشکاری با قوس الکتریکی
مقاومت الکتریکی قوس
قطب الکترود
محاسن جوشکاری با جریان متناوب  AC
معایب جریان متناوب AC
محاسن جریان مستقیم DC

معایب جوشکاری با جریان مستقیم DC

وزش قوس
راههای جلوگیری از وزش قوس و کاهش آن
انواع ترانسها
مزایا و معایب کار با ترانس ها
تجهیزات جوشکاری قوس دستی
الکترودها
انواع الکترود های جوش قوس دستی
روش ساخت الکترود
نقش فلاکسها (پوشش الکترود)
حفاظت و ایمنی
آلودگیهای گازی
تصالات در جوشکاری
فاصله روت (ROOT )
انواع پخ
پاشنه جوش یاLand
اندازه پروفیل جوش
محاسن جوش نسبت به سایر اتصالات مکانیکی
جوشکاری با گاز اکسی – استیلن- حالت سطحی
هدایت حوضجه مذاب بدون مفتول
اصول آماده سازی قطعات برای جوشکاری
روش هدایت مشعل و مفتول
تجهیزات جوشکاری اکسی- استیلن
مشعلهای جوشکاری
قدرت مشعلهای جوشکاری
بک های جوشکاری
رگولاتورهای فشار
نگهداری صحیح رگولاتورهای فشار
رنگ مشخصه و اتصالات کپسولها
نحوه تشکیل شدن شعله (روشن کردن مشعل )
کاربرد شعله های مختلف (آزمایش شعله ها ) :
ابزارها و وسایل دستی جوشکاری گازی

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 90

فرمت فایل: WORD