پاورپوینت روش تدریس اکتشافی

پاورپوینت روش تدریس اکتشافی

تدریس اکتشافی
بخشی از پاورپوینت
روش تدریس اکتشافی چیست ؟
کشف کردن لذت بخش ترین رخ داد خلقت است. انسانی که دائم درپی کشف و شهود است درجا نمی زند. او در تلاطم رسیدن و رهیافت همواره به (شدن) و (کمال) می اندیشد. کشف حادثه زنده ای است که گستره اندیشه را وسعت می بخشد و انسان را وامی دارد تا در فرااندیشی ها و دیده ورزی های خود پیوند شبکه های معنایی را دریابد. دراین راه موانع و زنجیره هایی است که ذهن را از فعالیت خلاق باز می دارند، و این موانع عبارتند از عادت ها، سکون و ناکارآمدی، ترس از مورد استهزاء قرارگرفتن، سنتی فکرکردن، نقد و انتقاد زودرس و…
تدریس اکتشافی به شیوه ای گفته می شود که دانش آموز بر اساس راهنمایی معلم ، مفهوم یا مسأله ای را به طور انفرادی مطالعه، بررسی و مشاهده می کند و مورد آزمایش قرار می دهد. سپس ازاطلاعات حاصل نتیجه گیری می کند تا به استنباط کلی برسد. یادگیری اکتشافی فرایندی است که دانش آموز طی آن باید مسئله موردنظر را مشخص کند ؛‌ راه‌حل‌های ممکنی را برای آن در نظر گیرد؛ این راه‌حل‌ها را با توجه به شواهد آزمایش کند ، با توجه به این آزمایش، نتیجه‌ گیری‌ های مناسبی به دست آورد؛ این نتیجه‌گیری‌ها را در موقعیت‌های جدید به کار گیردو سرانجام به قوانین کلی و قابل تعمیم برسد. یادگیری اکتشافی از حیث روش تدریس، به آن دسته از موقعیت‌های آموزشی گفته می شود که در آنها دانش آموز با راهنمایی محدود معلم و یا بدون راهنمایی او به هدف موردنظر نایل می‌آید.

کلمات کلیدی: فنون تدریس اکتشافی

فهرست
روش تدریس اکتشافی چیست ؟
مراحل روش تدریس اکتشافی
نقش معلم در روش تدریس اکتشافی
محاسن روش اکتشافی
محدودیت‌های روش اکتشافی
ویژگی های معلم پرورش دهنده ی خلاقیت
نتیجه گیری

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 13

فرمت فایل: پاورپوینت