تحقیق نهال

تحقیق نهال

کاشت نهال
مقدمه مقاله
نهال سالم ، سنگ بنای کشاورزی پایدار
کشاورزی پایدار نوعی کشاورزی منطبق بر منافع انسان و کارایی بیشتر در استفاده از منابع است . مهم ترین هدف وزارت جهاد کشاورزی در برنامه چهارم توسعه پایداری تولیدات کشاورزی بر مبنای دانایی است و یکی از پنج محور مصوب جهت گیری های پژوهشی وزارت جهاد کشاورزی ، حفظ ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی است که تولید نهال سالم و ساماندهی نهالستان های کشور نقش مهمی در این زمینه دارد . مصرف سالانه نهال در کشور ۴۰ میلیون اصله است . تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نهالستان فعال در کشور شناسایی شده است و حدود ۷۵۰ نهالستان استاندارد لازم و گواهی سلامت دریافت کرده اند .

از ۲۰ میلیون اصله نهال شناسایی شده کشور ، ۱۲ میلیون نهال شناسنامه دار شده اند . از گونه های مختلف نهال های کشور ، فقط تعداد محدودی در سطح انبوه تولید می شوند . تأسیس شهرک های تولید نهال ، ضمن کاستن از هزینه ها ، در تولید نهال سالم و استاندارد نقش مهمی ایفا خواهد کرد . تولید نهال استاندارد و کیفی ، اولویت بخشی به تولید نهال بومی و محلی، احداث نهالستان در ارتفاعات ، توجه به فضاهای بذر گیری و باغ بذر با هدف جمع آوری بذر کافی و با کیفیت از درختانی با فنوتیپ مطلوب و به طور کلی برنامه های ساماندهی نهالستان های کشور زمینه های مناسبی برای گسترش فرصت های شغلی ، تولید و درآمد بیشتر است . این ویژه نامه بهانه ای است برای جلب توجه هر چه بیشتر دست اندرکاران تولید برنامه در رسانه ملی .

باغدار دی ۸۶- سایت منابع طبیعی ۲۹/۴/۸۷- پیام جهاد کشاورزی ۲۶/۶/۸۷- خبرگزاری مهر ۹/۱۱/۸۶ – همشهری ۲۷/۶/۸۷- سایت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی۲/۷/۸۷- ایانا ( خبرگزاری کشاورزی ایران) ، شهریور۸۷)

لیبل

– تعداد کل نهال های درختی و درختچه های متداول در نهالستان های کشور ۱۵۰ گونه است که حدود ۶۵ گونه در مناطق معتدل و سردسیر کشور ، حدود ۴۵ گونه در مناطق گرمسیر و جنوب کشور و حدود ۴۰ گونه در شمال کشور کاشت می شود . ( سایت منابع طبیعی ۲۹/۴/۸۷)

اهمیت درخت کاری در سخن معصوم (ع)

پیامبر اکرم ( ص) :
هر وقت عمر جهان به آخر رسیده و قیامت بخواهد برپا شود و عالم بخواهد منقرض شود و در دست یکی از شما نهال درختی باشد چنانچه به قدر کاشتن آن فرصت باشد ، باید آن را بکارد .
( مستدرک الوسائل – ج ۱۳- ص ۴۶۰)

اجاره نهالستان

نهالستان جهاد سبز در جشنواره نهال های شناسنامه دار ، مقام دوم را کسب کرد . این نهالستان سالیانه ۶-۵ میلیون اصله نهال تولید می کند . این نهالستان ۱۳۲ هکتار وسعت دارد و بخشی از اراضی این نهالستان به صورت اجاره ای به فارغ التحصیلان کشاورزی تحویل داده می شود . این فارغ التحصیلان سالانه ۶۰۰ هزار اصله نهال تولید می کنند . تولید نهال با کیفیت و شناسنامه دار از اهداف این نهالستان است که برای ارگان های سفارش دهنده ، نهال تولید می کند .

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 22

فرمت فایل: WORD