دانلود تحقیق دانش اموزی در مورد دیابت

دانلود تحقیق دانش اموزی در مورد دیابت

دیابت چیست؟ دیابت یک اختلال در سوخت و ساز (متابولیسم) بدن است در حالت طبیعی ، غذا در معده تبدیل به گلوکز با قند خون می شود.قند از معده وارد جریان خون می شود ، لوزالمعده (پانکراس) هورمون انسولین را ترشح می کند و این هورمون باعث می شود قند از جریان خون وارد سلول های بدن شود.در نتیجه مقدار قند خون در حد نرمال و متعادل باقی می ماند. ولی در بیماری دیابت انسولین به میزان کافی در بدن وجود ندارد . و یا انسولین موجود قادر نیست تا وظایف خود را به درستی انجام دهد، در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن قند خون نمی تواند به طور موثری وارد سلول های بدن شود و مقدار آن بالا رود.
انسولین هورمونی است که توسط سلول های ” بتا ” واقع در پانکراس نیز یکی از غدد دستگاه گوارش است که در پشت معده قرار دارد .بالا بودن قند خون دراز مدت باعث بروز عوارضی در سیستم قلب ، عروق ، کلیه ها ، چشم و سلسله ی اعصاب می گردد.

انواع بیماری دیابت :

به طور کلی دیابت به چهار گروه دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 ، دیابت حاملگی و دیابت به علل متفرقه تقسیم بندی می شود.

دیابت نوع 1
در دیابت نوع 1 که 10 الی 15 درصد کل موارد دیابت را تشکیل می دهد ، تولید انسولین از پانکراس به علت از بین رفتن سلول های سازنده ی انسولین متوقف می شود به همین دلیل افراد مبتلا به این نوع دیابت باید از بد و تشخیص ، انسولین مورد نیاز بدن را به صورت تزریقات روزانه تأمین کنند.به همین دلیل به آن “دیابت وابسته به انسولین” نیز می گویند.
دیابت نوع 1 اغلب در سنین زیر 30 سال به وجود می آید . لذا به آن “دیابت جوانی” نیز می گویند.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 بیشتر در بالغین بالای 30 سال و چاق دیده می شود که 90-85 درصد کل موارد دیابت را شامل می گردد و انسولین تولید شده از پانکراس در این افراد به خوبی عمل نمی کند. در واقع یا پانکراس به اندازه ی کافی انسولین ترشح نمی کند و یا این که انسولین ترشح شده ، به علت وجود مقاومت سلول ها به انسولین مخصوصاً در افراد چاق ، فاقد کارای لازم است.
به این نوع دیابت ” غیر وابسته به انسولین” یا ” دیابت بزرگسالان ” نیز می گویند.

دیابت حاملگی
دیابت حاملگی به دیابتی گفته می شود که برای اولین بار در طول دوران بارداری تشخیص داده شود. این نوع دیابت معمولاً گذراست و بعد از اتمام حاملگی بهبود می یابد. خانم ها مبتلا به دیابت حاملگی بعداً در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.

فهرست مطالب

دیابت چیست؟
انواع بیماری ، دیابت
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
دیابت حاملگی
دیابت با علل متفرقه
آیا دیابت درمان دارد؟
علائم اولیه دیابت چیست؟
چه کسانی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند؟
آیا دیابت قابل پیشگیری است؟
شیر مادر و دیابت
نیازهای غذایی مبتلایان دیابت
مواد غذایی مفید در درمان دیابت:
انواع انسولین
روش های تزریق انسولین
قلم انسولین
نحوه ی تزریق انسولین
محل های تزریق انسولین
آسیب عصبی ناشی از دیابت
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
منابع

تحقیق دیابت قابل ویراش و آماده پرینت می باشد

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 10

فرمت فایل: WORD