تحقیق بهداشت روانی

تحقیق بهداشت روانی

بهداشت روانی

چکیده مقاله
هدف اصلی بهداشت روانی، پیش گیری از وقوع ناراحتی‌ها و اختلالهای جزئی رفتار است و ارتقای سلامت، بهترین شکل بهداشت روانی است. در این زمینه لازم است جامعه از طریق آموزشهای رسمی و غیر رسمی از ابتلای جمعیت سالم به بیماری‌های روانی جلوگیری ‌کند و افراد را علیه بیماریها واکسینه کند، زیرا علاج واقع، قبل از وقوع باید گردد.

والدین به عنوان اولین معلم کودکان وظیفه خطیری نسبت به انسان سازی و حفاظت از بهداشت روانی و شخصیت فرزندان دارند. والدین ابتدا باید نیازهای اساسی فرزندان از جمله بازی، احترام، مسؤولیت و پذیرش در گروه را مورد توجه قرار دهند و زمینه را برای تأمین هر یک از آنها فراهم سازند.

پدر و مادر باید جو خانه خود را اصلاح و بهبود بخشند، یعنی حالت گرم- پذیرا بر خانه خود حاکم کنند، زیرا ایجاد جوّی از ترس، تهدید، اضطراب و فشار روانی بر سلامت روانی کودکان آسیب وارد می‌کند. والدین باید سعی کنند در خانواده محیطی حاکی از صلح، صفا و صمیمیت را بوجود آورند، زیرا اگر فرزندان قبول داشته باشند که خانواده آنها را می‌پذیرد، احساس ارزش و احترام می‌کنند. در یک کلام، والدین باید الگوی نمونه عملی در مسایل عقیدتی، اجتماعی ، دینی و مذهبی باشند.

برای دستیابی به بهترین شکل بهداشت روانی، افراد باید شکست‌های خود را بپذیرند، انعطاف پذیر باشند، در زندگی هدف داشته باشند، خود کار آمدی و خود گردانی لازم را برای افزایش اعتماد به نفس و احساس کفایت و پختگی داشته باشند.

فهرست مطالب
چکیده
مقدمه
معنی و مفهوم بهداشت روانی
مکانیزم های دفاعی
خصوصیات مشترک تمام مکانیسمهای دفاعی
کارکردهای مکانیسمهای دفاعی
چه زمانی مکانیسمهای دفاعی بیمار گونه و آسیب زا میشوند
تقسیم بندی مکانیسمهای دفاعی
۱- آسیب زا (PATHOLOGICAL)
۲- بلوغ نیافته و ناپخته (IMMATURE)
۳- روان رنجور (NEUROTIC)
۴- بلوغ یافته (MATURE)
انواع مکانیسم های دفاعی
استفاده از مکانیسم‌های دفاعی
در زیر به چهار نوع از مکانیسمها میپردازیم
انکار (DENIAL)
جابجایی (DISPLACEMENT)
دلیل تراشی (RATIONALIZATION):
بازگشت (REGRESSION)
منابع

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 10

فرمت فایل: WORD