مقاله آلودگی هوا و چگونگی تشکیل باران اسیدی

مقاله آلودگی هوا و چگونگی تشکیل باران اسیدی

آلودگی هوا و باران های اسیدی
مقدمه
غلظت آلاینده‌های هوا در یک منطقه به میزان تولید و چگونگی پخش آنها بستگی دارد. تغییر در غلظت روزانه آلاینده‌ها بیشتر تحت تاثیر تغییرات جوی است تا میزان انتشار آنها، اما در بعضی شرایط نقش هر دو عامل به یک اندازه می‌باشد. در هوای سرد و ساکن، از یک سو پخش آلاینده‌ها کاهش می‌یابد و از سوی دیگر به دلیل استفاده از سیستم‏های گرمایشی جهت گرم کردن فضاهای داخلی ساختمان، تولید آنها افزایش می‌یابد که در مجموع باعث تجمع و افزایش غلظت آنها می‌گردد. وزش باد نقش مهمی در انتشار آلاینده‌ها دارد. در حالتی که منابع انتشار در سطح زمین واقع باشند غلظت در پایین دست جریان باد، با سرعت باد نسبت معکوس دارد.

باران اسیدی را تعریف کنید

آشفتگی و درهمی جریانات جوی نیز از دیگر عوامل مهم به شمار می‌آید. برای نمونه در مناطقی که به دلیل وجود ساختمان‏ها و ‌موانع طبیعی و غیر طبیعی، آشفتگی جو افزایش می‌یابد پخش آلاینده‌ها نیز بهتر صورت می‌گیرد. همچنین وارونگی دما نقش اساسی در تعیین غلظت آلاینده‌ها در نزدیکی سطح زمین خواهد داشت. شب­ها هنگامی که هوا صاف و سرعت باد کم است، سرد شدن سریع زمین باعث سرد شدن هوای اطراف آن شده و هوا نمی‌تواند به طرف بالا جریان یابد. در این حالت هوای آلوده به دلیل معکوس شدن نیمرخ دما در لایه‌های هوا نمی‌تواند به سمت بالا صعود کند و در نتیجه غلظت مواد آلاینده‌ها در آن افزایش می‌یابد. بدین ترتیب لایه‌ای از ترکیبات آلاینده در نزدیک سطح زمین قرار گرفته و تجمع می‌یابد.

آلودگی هوا و باران های اسیدی

فهرست مطالب:
آلودگی هوا
کیفیت هوا و سلامت
عوامل مؤثر در غلظت آلاینده‌های هوا
منابع تولید آلاینده‌های هوا
اثرات آلودگی هوا بر روی انسان
آلاینده ­های شاخص
استانداردهای کیفیت هوا
باران­های اسیدی
عوامل ایجاد باران­های اسیدی
اثرات باران‌های اسیدی
چگونگی تشکیل باران اسیدی
حمل و ریزش
اثرات بارش­های اسیدی بر محیط زیست
اثر بر سلامتی انسان
اثر باران بر اسیدیته و مواد مغذی خاک

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 30

فرمت فایل: WORD