مقاله نظام اقتصادی چین

مقاله نظام اقتصادی چین

نظام اقتصادی چین

مقاله نظام اقتصادی چین
از پایان دهه 70 قرن 20 به این طرف، صنایع خدماتی چین پیشرفت قابل ملاحظه ای حاصل کرده است.
این پیشرفت در دو زمینه مشخص شده است. اول اینکه دامنه صنایع خدماتی به طور مستمر گسترش یافته است. طبق آمار، از سال 1978 تا سال 2002 ، ارزش افزوده صنایع خدماتی چین. از ۸۶ میلیارد و ۵۰ میلیون یوان به ۳۴۵۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یوان افزایش یافته که ۳۹ برابر شده . و میزان رشد سالانه متوسط آن بیش از ۱۰ در صد بوده که در مقایسه با سرعت رشد ارزش تولیدات داخلی بیشتر است. در صد ارزش کل افزوده صنایع خدماتی نیز از ۴/۲۱ در صد در سال ۱۹۷۹ به ۷/۳۳ در صد در سال ۲۰۰۲ ارتقا یافته است. در سال ۲۰۰۳، با وجود تاثیرات منفی ناشی از شیوع سارس و بلایای خشکسالی و جاری شدن سیل ، این صنایع همچنان توسعه سریعی داشته است.

از طرف دیگر، صنایع خدماتی چین به تدریج به کانال مهم اشتغال زایی در کشور مبدل شده است. شمار دست اندرکاران این صنایع از ۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سال ۱۹۷۸ به ۲۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲ افزایش یافته. که در مقایسه با شمار شغل های افزوده صنایع چین در این مدت دو برابر شده است.

اکنون، صنایع خدماتی با صنف غذایی، گردشگری، خرده فروشی، بانکداری، بیمه، اطلاع رسانی،. حمل و نقل، آگهی، قانون، محاسبه، مدیریت خدمات ساختمان و غیره مرتبط است. طبق برنامه ریزی توسعه چین، تا سال 2020، نسبت ارزش افزوده صنایع خدماتی در ارزش کل تولیدات داخلی. از یک سوم به بیش از ۵۰ در صد ارتقا خواهد یافت.

اقتصاد چین چگونه رشد کرد

مقاله نظام اقتصادی چین

اوضاع کلی ساختار صنایع چین

ساختار صنایع یعنی تشکیلات نسبی عوامل تولید در ارگانهای صنعتی و ارتباط بین آنان حاکی از اتکا به یکدیگر و تصریح و پیوند متقابل است. که عبارت است از ارتباط نسبی کشاورزی، صنایع و صنایع خدماتی و ارتباط نسبی اصناف مختلف و غیره است.

پس از تاسیس چین نو در سال ۱۹۴۹، ساختار صنایع چین سه مرحله توسعه را تجربه کرده است.

مرحله اول از اوایل دهه ۵۰ تا پایان دهه ۷۰ قرن ۲۰، چین ویژگیهای اقتصاد نیمه مستعمره را به سرعت تغییر داد. و به طور اولیه پایه صنعتی شدن را بنیان گذاشت.

مرحله دوم: از سال ۱۹۷۹ تا اوایل دهه ۹۰ قرن ۲۰، چین سیاست های اصلاحات و درهای باز را اجرا کرد. و با تنظیم مستمر ساختار صنایع به مرحله میانی صنعتی شدن چین وارد شد.

مرحله سوم: از اوایل دهه ۹۰ قرن ۲۰ (پس از تاسیس نظام اقتصاد بازار سوسیالیستی) تا سال ۲۰۲۰،. چین ضمن تحقق صنعتی شدن، به طور اولیه اطلاع رسانی شدن را تحقق می بخشد.

در بیش از 50 سال اخیر، ارتباط نسبی کشاورزی، صنایع و صنایع خدماتی چین به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است. از دهه 50 قرن 20 تا سال 2002، نسبت کشاورزی از 4/45 در صد به 5/14 در صد در سال 2002 پایین آمده، نسبت صنایع از 4/34 در صد به 8/51 در صد.

نظام اقتصادی بازار سوسیالیستی

نظام اقتصادی بازار سوسیالیستی

فهرست مطالب
اوضاع کلی اقتصاد چین
اوضاع کلی ساختار صنایع چین
نظام اقتصاد بازار سوسیالیستی
ساختار نظام مالکیت چین
راهبرد توسعه
ساختار تاسیسات زیربنایی
شبکه اینترنت
سیاست های سرمایه گذاری
مناطق ویژه اقتصادی و شهرهای باز ساحلی چین
مناطق توسعه فنون اقتصادی ملی چین
مناطق فنون عالی و جدید در سطح کشور
تجارت خارجی
مناطق معاف از مالیات
استفاده از سرمایه خارجی
شرکتهای چند ملیتی عمده در چین

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 22

فرمت فایل: WORD